Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Τετ Σεπ 24, 2014 7:23 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 418 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 49, 50, 51, 52, 53  Επόμενο
 ΠΥΡΙΝΟΞΥΛΟ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Junior
Junior
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Οσο και να μειωσουμε τη ζητηση( που ετσι και αλλιως λογω ελλειψης γιουρο το κανουμε) εχουν πουληθει τοσες χιλιαδες πυρηνολεβητες ακομα και στην αθηνα,που αν δεν ηταν ο χειμωνας τοσο ζεστος, θα ειχε δημιουργηθει προβλημα διαθεσης ακομα και τωρα που ειναι ιανουαριος.
Η χρηση πυρηνας, επειδη εχει διπλασια δυναμη απο το πυρηνοξυλο θα βοηθησει στο να μην τελειωσουν γρηγορα τα αποθεματα.
Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουν ολοι να καινε πυρηνα λογω μυρωδιας.
Το καλο φετος εδω στη κρητη ειναι οτι εχει βεντεμα στις ελιες

Κυρ Ιαν 27, 2013 10:14 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

εγω να αναφερω οτι δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την καυση πυρινας γιατι εχει παρα πολυ σκονη , για να αδειασω ενα τσουβαλι βαζω μασκα και πρεπει καθε μερα να τον καθαριζω ενω περυσι με πυρινοξυλο δευτερη μερα δουλευε ανετα γιαυτο λεω οτι αν βρω ξεραμενη σε ξυραντιριο θα παρω αλλιως πυρινοξυλο

Κυρ Φεβ 10, 2013 11:28 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

μηπως μπορει καποιος να μου πει πως διμιουργειτε το πετρωμα στον καυστηρα και πως μπορουμε να το αποφυγουμε ;

Κυρ Φεβ 10, 2013 11:30 pm
Προφίλ
Junior
Junior
Άβαταρ μέλους

Για να βγαζει σκονη παει να πη οτι εχει ελαχιστη υγρασια.
Αυτο ειναι καλο στην θερμικη αποδοση της.
Αν ειναι στεγνωμενη στον ηλιο χανει δυναμη γιατι διασπαται το λαδι.
Αν ειναι καθαρη και δεν εχει ξενα σωματα τοτε βγαλε το κοσκινο απο την κοφινιδα,τουμπαρε το τσουβαλι με το καυσιμο μεσα στο σιλο μεχρι να ακουμπισει στον πατο,και τραβα σιγα σιγα το αδειο τσουβαλι προς τα πανω.Ετσι δεν θα εχης σκονη.

Δεν ξερω αν μπορουμε να αποφυγουμε το γκλιγκερ που δημιουργειται στη σταχτη,αλλα μειωση παρατηρουσα οταν δουλευα τη φωτια,στο ρελαντι.
Πετρωνει λογω υψηλης θερμοκρασιας

Δευτ Φεβ 11, 2013 7:03 pm
Προφίλ
Beginner
Beginner
Άβαταρ μέλους

Το πέτρωμα στον καυστηρα οφείλετε στο χώμα που μένει στις ελιές μετα το πλύσιμο και στην αμμο και ψιλά χαλικακια που εχει συνηθως η πυρήνα.Οταν η πυρηνα προέρχετε από δυφασικό ελαιοτριβίο το φαινόμενο ειναι εντονότερο.
Η υψηλή θερμοκρασία του καυστηρα (που ειναι αναπόφεκτη)κάνει την υαλοποίηση .
Με την ευκαιρία νασας γραψω και μια εμπειρία που ειχα:
Επειδή ο λέβητας μου με τα ξύλα που καιω ειχε γεινει μεσα καταμαυρος και μου ειχε τελειωσει το πελετ να του βαλω να καψει την καπνιά και επειδή περνουσα απο μια αλευροβιομηχανία που φετο εμπορευετε και πυρηνόξυλο,ειπα να παρω λίγο για να δοκιμάσω.Πήρα λίγα σακιά χαρτινα των 20 κιλών προς 4,5 Ε το σακί και τα εβαλα στο πορτ μπαγκαζ.
Το αυτοκίνητο βρωμαγε και μεχρι να παω στο χωριό ειχα τα τζάμια ανοιχτά και τη γυναίκα δίπλα να γκρινιάζει.(το σαιτ που εχουν γραφει αοσμη) Οταν τη εβαλα στο συλό εβγαλε πολύ σκονη ασπρη σαν αλεύρι περισσότερη απο οση η ξερή πυρηνα. Πέτρες βολους φύλα δεν ειχε. Ητανε πολύ ψιλή σαν ζαχαρη. Οταν καιγώτανε εκανε καλή φλόγα ανεβαζε θερμοκρασία με μικρότερο χρόνο ταισματος σε σύγκριση με την κανονική πυρήνα,αλλά το συλό αδειαζε παραδόξως γρήγορα.Μαλλον επειδή ήταν αλεσμένη και ειχε μεγαλύτερη πυκνωτητα στον κοχλία (Την βρεικα τελειως ασυμφορη)

Τρί Φεβ 12, 2013 7:11 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

αρα Στρατη , εχει σκονη αλλα ειναι στεγνωμενη στον ηλιο απο τη μια κερδιζουμε απο υγρασια αλλα απο την αλλη χανουμε απο την διασπαση αρα μηδεν απο μηδεν = μηδεν , ξενα σωματιδια δεν εχω δει αλλα εχω βρει καποια κομματια απο πυρινα σαν πετρα και δεν ξερω αν εχω θεμα στον κοχλια ,

Χρηστο αυτα πρεπει να προσεξουμε εχεις δικιο, απο την μια λες οτι ειχε καλυτερη αποδοση αλλα απο την αλλη οτι τελιωνε γρηγορα σωστη παρατηρηση αρα δεν συμφερει

Τρί Φεβ 12, 2013 8:49 pm
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σας και από εμένα. Είμαι καινούργιος στο forum και συγνώμη αν έχει ξανά αναφερθεί το ζήτημα αλλά δεν το είδα κάπου καθώς διάβαζα το forum.
Πρόσφατα αγόρασα ένα λέβητα που καίει pellet αλλά και ελαιοπυρήνα εναλλακτικά. Είναι αυτορυθμιζόμενος, οπότε δεν με πολυαπασχολεί το θέμα στάχτης/υπολειμμάτων. Το θέμα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να βρω συσκευασμένο ελαιοπυρήνα σε λογικές τιμές. Δεν με απασχολεί να αγοράσω και 6-8 τόνους μαζεμένους για να συμφέρουν τα μεταφορικά. Ξέρετε κάποιον προμηθευτή. Έχει κανείς να τείνει μια χείρα βοηθείας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σάβ Ιαν 04, 2014 11:56 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

καλως ηρθες στο forum , γραψε για ποια περιοχη ενδιαφεραι αν ξερει καποιος να σε βοηθησει

Κυρ Ιαν 05, 2014 2:57 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 418 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 49, 50, 51, 52, 53  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: