Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Τετ Σεπ 03, 2014 7:32 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο ? 
Συγγραφέας Μήνυμα
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
xarlam έγραψε:
Ευχαριστω για την απάντηση,το νημα για τις καμιναδες το διαβασα αλλά είχα ήδη προλάβει...να κανω την ερώτηση!
Αυτό που δεν κατάλαβα καλα είναι αν το τζάκι πελλετ χρειάζεται κατακορυφή καμινάδα μεχρι την ταρατσα του κτιριου,όπως το τζακι με ξυλα, και μονο η σόμπα πελλετ δεν χρειάζεται.
Έχω την εντυπωση οτι κάπου στο net διαβάσα οτι το τζακι πελλετ θέλει κάποια μέτρα(1,80 με 2 δηλ.μέχρι το ταβάνι του σπιτιου) κάθετο σωλήνα και μετα δεν υπάρχει θέμα.

Δεν ξέρω το ψάχνω ακόμα με την θέρμανση χωρίς πετρελαιο ... :?
Τζακι με ξύλα - αδύνατο λόγω καμινάδας
Τζακι πελλετ -μάλλον αδύνατο για τον ίδιο λόγο
Λέβητας πελλετ/ξυλου - τεχνικα εφικτό αλλά ψιλοπαράνομο και με την καλη μου γειτονιά... δεν υπαρχει παρανομο ---ποτε δεν ξερεις τι καιει ο γειτονας
Σόμπα πελλετ - φαντάζει η καλυτερη λύση αλλά " αντιαισθητική" (τουλάχιστον στις φωτο) μεχρι διαζυγιο αν την βάλω στο σαλόνι
αν τα εχεις σου φερνω με κεραμικα πολυτελειας να την ερωτευτης
Εικόνα αυτη καιει και καλαμποκι και εχει κεραμικα .
Εικόνα
Εικόνα

Πολιτική της σελίδας είναι να μην παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Τρί Φεβ 07, 2012 12:59 am
Προφίλ WWW
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Τώρα που η σεζόν σχεδόν τελειώνει,οι περισσότεροι κλείνουμε τον πρώτο μας χρόνο,χρησιμοποιώντας πέλλετ για θέρμανση αντί για πετρέλαιο και μένει να απαντήσουμε αν στη θέρμανση όντως τα πέλλετ είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο.
Μιλώντας προσωπικά,θα έλεγα αδιαμφισβήτητα ναι,αφού η μείωση των εξόδων μου για αγορά καυσίμου αγγίζει το 50%.Και θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη αν είχα προνοήσει και είχα κλείσει ποσότητα για να βγάλω τη σεζόν από το φθινόπωρο.Σίγουρα όμως με το πετρέλαιο χρειαζόταν μηδαμινή ενασχόληση,ενώ με το πέλλετ είτε με πιο σύγχρονα συστήματα ή όχι,πρέπει να ασχολιόμαστε με τον λέβητα μας τουλάχιστον 10 λεπτά την ημέρα και σύνολο 2-3 ώρες την εβδομάδα.Για άλλους αυτό είναι πολύ για άλλους λίγο.Οπώς και να έχει είναι κατι που πρέπει να το έχουμε στο νου μας,έτσι ώστε να μην εχουμε προβλήματα με τον λέβητα μας.
Στις δύσκολες εποχές όμως που ζούμε,φαντάζομαι αυτές οι 2-3 ώρες την εβδομάδα ειναι πολύ λίγες μπροστά στην οικονομία που κάνουμε.Οπότε προσωπικά πιστεύω οτι προς το παρόν τα πέλλετς είναι η λύση στο ακριβό πετρέλαιο.

Πέμ Μαρ 15, 2012 10:18 am
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 0 time
Στέφανε με κάλυψες πλήρως. Ότι λες ΙΣΧΥΕΙ και ακριβώς και εγώ αυτά πιστέυω.

Πέμ Μαρ 15, 2012 11:51 am
Προφίλ WWW
Beginner
Beginner
Άβαταρ μέλους

καλα τα λετε αλλα εγω σαν μελλοντικος υποψηφιος πελλετας και γενικα ενας ανθρωπος ο οποιος ειναι μακροχρονια ανεργος ο οποιος μενει σε περιοχη πολυ ψυχρη(στα ορεινα της θεσσαλονικης)ψαχνω για τροπο θερμανσης με τα χρηματα που θα διαθεσω το καλοκαιρι.αυτο που με προβληματιζει ειναι πως ολα μα ολα ανεβαινουν και στο καυσιμο πελλετ για να πεις πως κανεις οικονομια πρεπει να αγοραζεις μαζικα ολη την ποσοτητα που θα χρειαστεις το χειμωνα.αυτο ομως ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ για μενα να δεσμευσω για παραδειγμα 1500-2000 ευρω μπραφ με τη μια το καλοκαιρι.εαν αυτο αλλαξει αμεσα(δεν ξερω με τι τροπο) θα γινει δελεαστικοτατη η θερμανση με πελλετς.
απο την αλλη, η αντλια θερμανσης δεν ξερω αν θα μπορουσε να με καλυψει οικονομικα καθως το μελλον στο ρευμα ειναι αγνωστο οπως αγνωστο ειναι γενικως τι θα συμβει με τη δεη και την ενεργεια του ρευματος....σημερα συμφερει,αυριο ομως??
μπρος γκρεμος δηλαδη....
παντως στην περιοχη μου οσοι βαλανε πελλετ ειναι ολοι δυσαρεστημενοι με την καταναλωση, με διαφορετικα μηχανηματα ολοι αλλα χωρις να μπουνε σε λεπτομερειες οταν τους ρωτησα, και οι 3 μιλησανε για καταναλωση 1/3 σε σχεση με το πετρελαιο!!!!ισως εφταιγε ο χειμωνας,ισως ειναι τυχαιο......πρεπει παντως να επιλεξω σοφα καθως εγω εχω 6 μηνες χειμωνα πολυ κρυο.οχι βεβαια σαν της φλωρινας,αλλα αρκετο παντως...

Πέμ Μαρ 15, 2012 5:08 pm
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 1 time
klaz έγραψε:
καλα τα λετε αλλα εγω σαν μελλοντικος υποψηφιος πελλετας και γενικα ενας ανθρωπος ο οποιος ειναι μακροχρονια ανεργος ο οποιος μενει σε περιοχη πολυ ψυχρη(στα ορεινα της θεσσαλονικης)ψαχνω για τροπο θερμανσης με τα χρηματα που θα διαθεσω το καλοκαιρι.αυτο που με προβληματιζει ειναι πως ολα μα ολα ανεβαινουν και στο καυσιμο πελλετ για να πεις πως κανεις οικονομια πρεπει να αγοραζεις μαζικα ολη την ποσοτητα που θα χρειαστεις το χειμωνα.αυτο ομως ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ για μενα να δεσμευσω για παραδειγμα 1500-2000 ευρω μπραφ με τη μια το καλοκαιρι.εαν αυτο αλλαξει αμεσα(δεν ξερω με τι τροπο) θα γινει δελεαστικοτατη η θερμανση με πελλετς.
απο την αλλη, η αντλια θερμανσης δεν ξερω αν θα μπορουσε να με καλυψει οικονομικα καθως το μελλον στο ρευμα ειναι αγνωστο οπως αγνωστο ειναι γενικως τι θα συμβει με τη δεη και την ενεργεια του ρευματος....σημερα συμφερει,αυριο ομως??
μπρος γκρεμος δηλαδη....
παντως στην περιοχη μου οσοι βαλανε πελλετ ειναι ολοι δυσαρεστημενοι με την καταναλωση, με διαφορετικα μηχανηματα ολοι αλλα χωρις να μπουνε σε λεπτομερειες οταν τους ρωτησα, και οι 3 μιλησανε για καταναλωση 1/3 σε σχεση με το πετρελαιο!!!!ισως εφταιγε ο χειμωνας,ισως ειναι τυχαιο......πρεπει παντως να επιλεξω σοφα καθως εγω εχω 6 μηνες χειμωνα πολυ κρυο.οχι βεβαια σαν της φλωρινας,αλλα αρκετο παντως...

Kώστα,πρώτον δεν είπαμε μόνο τα καλά,αλλά είπαμε και τα κακά.Άλλο πράγμα είναι να κάθεσαι αραχτος και να ζεταίνεσαι είτε με το πετρελαιο,φυσικο αεριο,ρεύμα κτλ. και άλλο είναι να έχεις στο μυαλό σου οτι πρέπει να βγεις και να καθαρίσεις,να φορτώσεις πέλλετ ή οτιδήποτε άλλο,και να εχεις και το νου σου μην είναι μάπα το καύσιμο και σου χαλάσει το μηχάνημα.Οι ευκολίες πληρώνονται.Απλά το πέλλετ είναι οτι πιο κοντινό σε αυτοματοποιημένη καύση σε σχέση με τα άλλα καύσιμα που γνωρίζαμε πριν.Επίσης το μόνο σιγουρο είναι οτι το πέλλετ το χειμώνα θα ανεβαίνει,λόγω ζήτησης,κόστους παραγωγής κ.α.Απλά η λογική του αυξηση ειναι πιστεύω μεχρι 10-15% και οχι αυτά που είδαμε φέτος.Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι πότε πιστεύεις οτι θα αποσβέσεις τα χρήματα που θα επενδύσεις σε κάθε περίπτωση.Μπορείς να μας θυμίσεις την περίπτωση σου?Εμένα οι γείτονες μου,λόγω οικονομίας φέτος την έβγαλαν όλο το χειμώνα με aircondition.Σιγουρα πλήρωσαν λιγότερα από εμένα.Αλλά άλλες οι δικές τους ανάγκες και άλλες οι δικές μου με μικρό παιδί.
Στο τελευταίο που λες για την κατανάλωση,ο φετινός χειμώνας είναι πολύ πιο κρύος από τον περσινό.Το 1/2,2 ισχύει και άντε να παίζει από 2,1 μέχρι 2,4 αλλά περισσότερο αποκλείεται.Εγώ είμαι ευχαριστημένος με την κατανάλωση και αν δεν υπάρξει κάποιο απρόβλεπτο,απόσβεση θα κάνω σε 1,5 χρόνο.

Πέμ Μαρ 15, 2012 7:12 pm
Προφίλ
Beginner
Beginner
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω για την απαντηση στεφανε.
εν συντομια να η ιστορια μου.
πουλαω κατι αναγκαστικα για επιβιωση,και για να μονωσω το υπαρχων σπιτι μου.τα χρηματα ειναι λιγα και συγκεκριμενα.το σπιτι ειναι μια παλια μονοκατοικια με 3 ανεξαρτητα οροφοδιαμερισματα των 60 τετραγωνικων εκαστο.αυτη τη στιγμη τα 2 ειναι κενα και εγω μενω στο τελευταιο.παιδι δεν υπαρχει.το πετρελαιο που παντα εκαιγα και παντα με πολυ νορμαλ θερμοκρασιες(μαξιμουμ τους 21 μινιμουμ τους 17) δεν υπερβαινε τους 2,5-3 τονους καθε χρονο εκτος απο τον φετεινο.
το σπιτι θα μονωθει το καλοκαιρι με εξιλασμενο κελυφος των 7 εκ παντου.το λιγοστο ποσο που θα περισσεψει θα παει για την αλλαγη θερμανσης.μετρημενα κουκια δηλαδη.οι πιο χαμηλες θερμοκρασιες που βλεπω ολους τους χειμωνες εδω ειναι κλασσικα απο 0 μεχρι και -11 εχω δει..
ξεχασα να πω πως θα γινει συντηρηση της κεραμοσκεπης και θα μπει και ηλιακος.
στο θεμα μας τωρα.
δεν μπορω να διαθετω καθε χρονο μαζεμενο ποσο για αγορα πελλετ.ισως ειναι και αυτο το πιο σημαντικο που εβαλε στις σκεψεις μου την αντλια θερμανσης,δηλαδη τη θερμανση με ρευμα.
απο την αλλη την ψαχνω,μιλαω με κοσμο,διαβαζω πολυ,πηγα και στην εκθεση....αλλα καθε μερα μπερδευομαι ολο και πιο πολυ.
τι να επιλεξεις αρχικα ειναι το μεγαλο διλλειμα.....
ειδικα στο πελλετ εκατονταδες λυσεις-επιλογες,μαρκες προιοντα.ΟΛΑ μα ολα δουλευουν καλα λενε οι εμποροι....!!
βλεπεις αλλος εχει ενεργειακη ΑΑ,αλλος αισθητηρα λαμδα,αλλος δεν χρειαζεται καμιναδα αλλα μπουρι σομπας, κλπ....οσο περναει ο καιρος τοσο πιο αναποφασιστος γινομαι,ασε που δεν μπορω να επιλεξω αρχικα το ειδος θερμανσης...
φετος εβαλα 5 φορες απο 300 ευρω ,αρα και λιτρα(συνολο 1500 λιτρα και αλλα 500 που ειχα μεσα απο περσι=2 τονοι συνολικα) και καθε 300ρι με εβγαζε μονο 18-20 μερες!!! ουτε καν μηνα.και απο τη στιγμη που ηδη ανεργος εγω,αρχισε να μην πληρωνεται σωστα πλεον και η κυρα,το πραγμα στραβωσεεε.....
πλεον με ενα παλιο αιρκοντισιον μαζεμενοι σε ενα δωματιο το οποιο δεν ανεβαζει πανω απο 17,και ολα τα αλλα δωματια κλειστα με εσωτερικη 8!!!!!!!!! βαθμους εκαστο και παγωμενα.!!!ΦΕΤΟΣ ΚΡΥΩΣΑ.

Πέμ Μαρ 15, 2012 11:03 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Κώστα έτσι πως τα γράφεις τα πράγματα είναι τραγικά... Αν έχεις υγεία όλο και κάτι θα συμβεί. Κάτι καλό και για σένα. Αν είσαι άρρωστος με ανίατη ασθένια εκεί θα καταλάβεις ότι τελικά έχεις δεν έχεις χρήματα είναι θέμα χρόνου να πεθάνεις. Και επειδή το τελευταίο 10 μηνο το ζω καθημρινά το πως καταρέει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ένας άνθρωπος οικίος που αγαπάς , σου γράφω με απόλυτη συνείδηση των γραφωμένων μου, ότι καλύτερα που φέτος κρύωσες γιατί και του χρόνου θα ξανακρυώσεις. Κρυώνω σημαίναι υπάρχω. Μη μασάς. Ψηλά το κεφάλι.
Η λύση που προτείνω για την πραγματικά δύσκολη περίπτωση σου (οικονομική) είναι να αγοράσεις ΤΟΝ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ λέβητα της αγοράς, ο οποίος να μπορεί να κάψει ξυλο , πέλλετ , κουκούτσι, τσόφλι, πυρηνόξυλο, καλαμπόκι και ότι βρίσκεις πιο φτηνό κατά περίπτωση να αγοράζεις.
Ξέχνα λέβητες αυτοκαθαριζόμενους με αισθητήρες λάμδα κ.τ.λ. Είναι σαν να αγοράσεις φεράρι και να μην έχεις χρήματα για να την γεμίσεις βενζίνη. Επειδή εσύ είσαι σε αυτή τη κατάσταση , πάρε το πιο οικονομικό. Ας κρατήσει 8-10 χρόνια. Δεν πειράζει. Σε 10 χρόνια θα έχουν πέσει οι τιμές, θα έχεις δουλειά και η Ελλάδα θα πηγαίνει καλύτερα.....

Παρ Μαρ 16, 2012 11:31 pm
Προφίλ WWW
Beginner
Beginner
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω για τα ζεστα σου λογια φιλε μου.δεν σου κρυβω πως με αγγιξες ευχαριστα και αυτο σημαινει να εισαι Ανθρωπος πανω απο ολα.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
λοιπον δεν ξερω αν θα τα δω αναποδα συντομα(φτου,φτου) :P αλλα εχω εγχειρισμενη μεση και ειμαι στα 41,υπερβαρος και διαβητικος....λες να ''την κανω'' σιγα-σιγα...?ας ελπισουμε πως οχι.
φτηνο να σου πω την αληθεια φοβαμαι να παρω.φοβαμαι γιατι συνηθως οι φτηνοι βγαινουν αρκετα ακριβοτεροι στην πορεια.
απο στερεο καυσιμο λοιπον και εγω ειμαι της ιδεας να βρω καποιον που να τα καιει ολα.....μεχρι τωρα που μιλαμε εχω ξεχωρισει 2.
adtherm και
FUZZY LOGIC 25 KW
μοιαζουν μεταξυ τους,καινε τα παντα,εχουν αισθητηρες μπολικους αλλα δεν εχω βρει καποιον που να ξεχωριζει εστω και σε ενα κλικ και να μου κανει να πω εδω ειμαι.....αν εχεις καποια αποψη,ειναι αποδεκτη....
ΥΓ.αληθεια συμφερει αραγε το πυρινοξυλο εναντι του πελλετ και που μπορει να βρει καποιος εδω θεσσαλονικη..?

Σάβ Μαρ 17, 2012 1:30 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: