Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Σάβ Σεπ 20, 2014 8:53 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
 Σομπες RAVELLI 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Όπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post αγορασαμε 2 σομπες η μια αεροθερμη R70 και η άλλη καλοριφερ HRV120 της RAVELLI τον δεκαπενταυγουστο . Ο εμπορος μας ειχε διαβεβαιωσει ότι δαθετει και τεχνογνωσια και καταρτισμενους τεχνικους – μεχρι και στοκ ανταλλακτικων μας ειχε πει ότι εχει !!. Τελος παντων οντως το παλληκαρι που τις περσασε και τις δυο ηταν πολύ καλος μαστορας και σοβαρο παιδι . Μας ειχε πει ότι τελη Σεπτεμβριου θα ερχονταν για να μας δειξει την λειτουργια τους . Τις ειχαμε παρει σε μαλλον καλη τιμη και όλα καλα…
Τοτε όμως ηταν καλοκαιρι και όλα ηταν καλα γιατι ειχε ζεστη . Α ναι πηραμε και 3 τονους πελλετ Βουλγαρικο δικο του που μας ειπε ότι ηταν καλυτερο από της …
Τα προβληματα ξεκινησανε από την καλοριφερ καπνος στο χωρο, ντουμανι μεγαλο εξω, μεγαλη καταναλωση οδηγιες στα Ιταλικα –ουτε καν Αγγλικα- πληρης αδυναμια από τον εμπορο και από το συρφετο των τεχνικων που εφερνε να κανουν την σομπα να λειτουργησει σωστα και το κυριοτερο να δειξουν και σε μας . Πληθος κοσμου παρηλασε από το σαλονι της αδελφης μου αλλα παπαπαλα . Μεχρι και κλιμακιο, υποτιθεται, τεχνικων Ιταλων μας εφεραν ανημερα την 28η Οκτωβριου .

ΚΥΑΝΟΙ ΦΑΛΛΟΙ στην καθομιλουμενη

Αντι την σομπα να την λειτουργουμε όπως λειτουργουσαμε το παλι καλο καλοριφερ πετρελαιου δηλαδη συνεχεια αναμενο και ο θερμοστατης να δινει εντολη για ΟΝ και OFF αυτην την αναβουμε και την σβηνουμε χειροκινητα οποτε χρειαζεται να ζεσταθουμε. !!!!

Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι οσο αφορα την καλοριφερ
Η αεροθερμη τωρα τελευταια εβγαλε ζημια με την πλακετα ή το κοχλια ή δεν ξερω και γω τι σκ… Όταν αναβεις τον αποροφητηρα ( βρισκεται σε σαλοκουζινα) τοτες φερνει καπνο μεσα, από την δεξαμενη του πελλετ

Διαφορες ιστοριες και θεωριες από τον εμπορο και οποιον νομιζει ότι ξερει κατι (συμπτωματικα αναφερω ότι στην ομορφη χωρα μας υπαρχουν 11000000 ειδικοι για τετοια θεματα.

Για να μην κατηγορω συνεχεια αυτόν που μου την πουλησε οφειλω να του αναγνωρισω ότι ποτε δεν με αγνοησε και δεν με αγνοει ακομη . Απανταει παντα στα τηλεφωνα και τις περισσοτερες φορες ερχοταν αμμεσα με ένα μαστορα . Αλλα τι να το κανεις αφου αμφοτεροι ασχετοι είναι . Στις ερωτησεις μας για μεταφραση η Ravelli δεν απαντησε ποτε…. Ουτε reply στο mail δεν κανανε μεγαλα μοσχαρια.
Τωρα θα μου πειτε τι μας τα λες αυτά σε μας ? Τιποτα ρε παιδια τον πονο μου σας λεω και θελω να σας ρωτησω αν στην περιοχη της Θεσσαλονικης γνωριζεται κανενα πραγματικα σοβαρο ανθρωπο να ρθει να τις σεταρει γιατι εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας πια

Παρ Δεκ 23, 2011 4:00 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

etoimos έγραψε:

Αν υποθέουμε ότι οι ΚΥΑΝΟΙ είναι ο πληθυντικός της λέξης ΚΥΑΝΟΣ , τότε πρέπει να αναφέρεστε στα νέα Ελληνικά στο χρώμα μπλέ.
Αν υποθέσουμε ότι οι ΦΑΛΛΟΙ είναι πλυθηντικός της λέξης ΦΑΛΛΟΣ , τότε πρέπει να αναφέρεστε στα νέα Ελληνικά στα ανδρικά μόρια.
Θέλετε να πείτε δηλαδή ότι οι υπηρεσίες που σας παρείχε ο εν λόγω έμπορας έμοιαζαν με μπλέ ανδρικά μόρια? :o
Χμμμ υπάρχουν και μπλε μόρια... Μάαααλιστα. Μακρυά από εμάς. 8-) :mrgreen:
Ζωή σε λόγου σας.

Παρ Δεκ 23, 2011 4:20 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
etoimos έγραψε:
Όπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post αγορασαμε 2 σομπες η μια αεροθερμη R70 και η άλλη καλοριφερ HRV120 της RAVELLI τον δεκαπενταυγουστο . Ο εμπορος μας ειχε διαβεβαιωσει ότι δαθετει και τεχνογνωσια και καταρτισμενους τεχνικους – μεχρι και στοκ ανταλλακτικων μας ειχε πει ότι εχει !!. Τελος παντων οντως το παλληκαρι που τις περσασε και τις δυο ηταν πολύ καλος μαστορας και σοβαρο παιδι . Μας ειχε πει ότι τελη Σεπτεμβριου θα ερχονταν για να μας δειξει την λειτουργια τους . Τις ειχαμε παρει σε μαλλον καλη τιμη και όλα καλα…
Τοτε όμως ηταν καλοκαιρι και όλα ηταν καλα γιατι ειχε ζεστη . Α ναι πηραμε και 3 τονους πελλετ Βουλγαρικο δικο του που μας ειπε ότι ηταν καλυτερο από της …
Τα προβληματα ξεκινησανε από την καλοριφερ καπνος στο χωρο, ντουμανι μεγαλο εξω, μεγαλη καταναλωση οδηγιες στα Ιταλικα –ουτε καν Αγγλικα- πληρης αδυναμια από τον εμπορο και από το συρφετο των τεχνικων που εφερνε να κανουν την σομπα να λειτουργησει σωστα και το κυριοτερο να δειξουν και σε μας . Πληθος κοσμου παρηλασε από το σαλονι της αδελφης μου αλλα παπαπαλα . Μεχρι και κλιμακιο, υποτιθεται, τεχνικων Ιταλων μας εφεραν ανημερα την 28η Οκτωβριου .

Αντι την σομπα να την λειτουργουμε όπως λειτουργουσαμε το παλι καλο καλοριφερ πετρελαιου δηλαδη συνεχεια αναμενο και ο θερμοστατης να δινει εντολη για ΟΝ και OFF αυτην την αναβουμε και την σβηνουμε χειροκινητα οποτε χρειαζεται να ζεσταθουμε. !!!!

Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι οσο αφορα την καλοριφερ
Η αεροθερμη τωρα τελευταια εβγαλε ζημια με την πλακετα ή το κοχλια ή δεν ξερω και γω τι σκ… Όταν αναβεις τον αποροφητηρα ( βρισκεται σε σαλοκουζινα) τοτες φερνει καπνο μεσα, από την δεξαμενη του πελλετ

Διαφορες ιστοριες και θεωριες από τον εμπορο και οποιον νομιζει ότι ξερει κατι (συμπτωματικα αναφερω ότι στην ομορφη χωρα μας υπαρχουν 11000000 ειδικοι για τετοια θεματα.

Για να μην κατηγορω συνεχεια αυτόν που μου την πουλησε οφειλω να του αναγνωρισω ότι ποτε δεν με αγνοησε και δεν με αγνοει ακομη . Απανταει παντα στα τηλεφωνα και τις περισσοτερες φορες ερχοταν αμμεσα με ένα μαστορα . Αλλα τι να το κανεις αφου αμφοτεροι ασχετοι είναι . Στις ερωτησεις μας για μεταφραση η Ravelli δεν απαντησε ποτε…. Ουτε reply στο mail δεν κανανε μεγαλα μοσχαρια.
Τωρα θα μου πειτε τι μας τα λες αυτά σε μας ? Τιποτα ρε παιδια τον πονο μου σας λεω και θελω να σας ρωτησω αν στην περιοχη της Θεσσαλονικης γνωριζεται κανενα πραγματικα σοβαρο ανθρωπο να ρθει να τις σεταρει γιατι εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας πια

καλησπερα συμφορουμιτη .
σιγουρα υπαρχει καποιος που να γνωριζη αλλα εχεις εγγυηση στο προιον σου . οποτε καλυτερα να ασχοληθει το εξουσοδωτημενο σερβις .
Το οτι εχεις καποιου ανθρωπους που δεν σε αγνοουν ειναι πολυ καλο .
αν θες ομως περιεγραψε τα προβληματα σου τι συμπτώματα σου κανει και η μια και η αλλη και σιγουρα καποιος που θα διαβαση και γνωριζη θα σου πει την λυση .
Το θεμα του απορροφητήρα ειναι τραγικο γιατι μαλλον εχεις καλες μονώσεις παρε νωποαερα απο εξω για την εισαγωγη της σομπας .
θα σου δωσω και αλλες πιθανες βλαβες αρκει να ξερω τα συμπτώματα .
Το πελλετ η ποιοτητα του ειναι πολυ βασικο οπως και η καμιναδα σου να μην εχει πανω απο 2 μετρα οριζοντιο .

Πολιτική της σελίδας είναι να μην παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Παρ Δεκ 23, 2011 5:23 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Φίλε συμφορουμίτη παρόλο που δεν περιγράφεις λεπτομέριες για τα προβλήματα σου θα σου πω εμπειρικά ότι:
1)Οι Ιταλικές σόμπες λέβητες κάποιες φορές επιδή το ρελέ τους οπλίζει ανάποδα πρέπει να συνδέσεις τον θερμοστάτη ανάποδα και όχι σύμφωνα με το ηλεκτρολογικό σχέδιο του θερμοστάτη!
2)Το μοτεράκι της υποπίεσης πρέπει να έχει χαλάσει η μεμβράνη του με αποτέλεσμα να σου τραβάει αέρα από μέσα από το σπίτι και όχι απ΄έξω από το σπίτι.
Αν θες παραπάνω πληροφορίες βοηθησέ μας με λίγες παραπάνω πληροφορίες!

Παρ Δεκ 23, 2011 7:08 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: