Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 29, 2014 11:17 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 τι ειναι ο εναλακτης ; 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
[quote="Θανοςκ04"]καλησπερα με αφορμη την εγκατασταση ενος ενεργιακου τζακιου εχω καποια ερωτηματα , προτειναν και εδωσαν στον εξοπλισμο εναν εναλακτη και δυο κυκλοφωρητες και το ερωτημα ειναι το εξης δεν θα μπορουσε να μπει ενας κυκλοφωρητης και να μην μπει ο εναλακτης ; το κυκλωμα ειναι ανοιχτου δοχειου αν μπορει καποιος να μου πει γιατι εναλακτης 160 ευρα και 100 ευρα ο καθε κυκλοφωρητης , αν δεν χρειαζονται καλο θα ηταν να τα αποφυγει, ευχαριστω εκ των προτερων[/quote

φίλε Θάνο. μην ακους τι σου λέει ο καθε υποτιθέμενος "γνώστης" για θέρμανση! και ο κ***** της γίδας είναι μάστορας!
είμαι εγκαταστάτης υδραυλικός! εχω κάνει αρκετες εγκαταστασεις με εναλάκτη σε τζάκια εδω στο Καρπενήσι, όλα δουλευουν όπως θα έπρεπε και όλοι ειναι ευχαριστημένοι. Προσωπικά εγω κάνω τις συνδέσεις βάζοντας το κιτ5 ή το κιτ 6 με εναλακτη ζνχ συνδεοντας τα με εναλάκτη 30 πλακών. (ανάλογα τα τετραγωνικά μπαίνει και 2ος, 3ος κλπ..) .δοχειο διαστολής έχει το κιτ. απο τον εναλάκτη προς τα σώματα χρησιμοποιώ συνήθως τον κυκλοφορητη που έχει ηδη η εγκατασταση ή βαζω άλλον τοποθετώντας αντεπίστροφα στους κυκλοφορητές. Η εντολή στον καυστήρα πετρελαιου, απενεργοποιείτε αυτόματα όταν ο θερμοστάτης του τζακιού (που παρέχεται μαζί με το κιτ) πιάσει 45 βαθμους, ειδάλως με ηλεκτρικό διακόπτη εναλλαγής που επιλέγεις εσυ αν θες να δουλέψεις το τζάκι ή τον καυστήρα πετρελαίου. Επιλέγοντας αυτόν τον τρόπο σύνδεσης το νερό του τζακιού θερμαίνεται γρηγορότερα μέχρι τον εναλλάκτη και πίσω επομένως αναπτύσει μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ'οτι αν ήταν το τζάκι ενωμένο κατευθείαν στα σώματα. Ο κυκλοφορητής των σωμάτων θα ξεκινήσει όταν η επιστροφή του τζακιού πιάσει 45-50 βαθμους. ΠΡΟΣΟΧΗ! ο εναλάκτης καλό θα ήταν να μην εγκατασταθεί πιο μακριά απο 2μ απο το τζάκι! για τυχόν απορίες, βλ. email! Καλό χειμώνα να έχουμε!

Πέμ Νοέμ 08, 2012 10:52 pm
Προφίλ
Niewbe
Niewbe
Άβαταρ μέλους

Φίλε Romamius, σεβαστά τα μεροκάματα που έχεις στο χώρο και αν θέλεις οι απόψεις σου εδώ μπορεί να βοηθήσουν πολύ κόσμο να βρεί λύσεις. Πιστεύω ότι είσαι εργαλείο για το forum. Όμως έχω να καταθέσω ότι: δεν είμαστε όλοι μάστορες πόσο δε μάλλον του κ****, ούτε το παίζουμε ειδικοί σε θέματα θέρμανσης. Είμαστε όλοι, πιστεύω κι εσύ, άτομα που ψάχνονται να βρούν λύσεις στα προβλήματά τους, κυρίως οικονομικά. Επίσης ψάχνουμε πληροφορίες σ' ενα χώρο που ο καθένας πιστεύει ότι γνωρίζει σαν την παλάμη του. Σε αυτό λοιπόν το επίπεδο σε παρακαλώ εάν θέλεις να καταθέτεις την γνώμη σου χωρίς να προσβάλεις τους προηγούμενους και να το αφήσεις στην κρίση των αναγνωστών το συμπέρασμα.
Ελπίζω να βοήθησα.
Νίκος

Παρ Νοέμ 09, 2012 9:31 am
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω για τον χρονο σου αλλα η εγκατασταση εγινε χωρις το κιτ ,σε 15 λεπτα τα σωματα καινε με εναρξη του κυκλωφορητη στους 55 βαθμους το κερδος σε χρημα μεγαλο περυπου 400 με 450 οτι χρειαζοταν για να συνδεθει στο κυκλωμα , θα συμφωνησω με τον Νικο εγω πριν 2 χρονια δεν ηξερα τιποτα απο θερμανση αλλα οι καιροι αλλαζουν εχω βοηθεισει πολλους να παρουν καποιες αποφασεις πιστευω σωστες για καλυτερη οικονομια στο θεμα θερμανση χωρις ΧΡΗΜΑΤΑ, εχω πει σε φιλους πως να κερδισουν θερμανση απο τις καμιναδς σε τζακια και σε σομπες ,ειδικα στις σομπες μπορεις να εκμεταλευτεις παρα πολυ θερμοτητα που παει χαμενη , απλα πρεπει να βαλουμε το μυαλο μας να δουλεψει λιγο παραπανω για να την βγαλουμε καθαρη ολες οι αποψεις ειναι δεκτες σε ολα τα θεματα το τι θα αποφασισει καποιος ειναι δικο του θεμα

Κυρ Νοέμ 11, 2012 4:59 pm
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Θανοςκ04 έγραψε:
Ευχαριστω για τον χρονο σου αλλα η εγκατασταση εγινε χωρις το κιτ ,σε 15 λεπτα τα σωματα καινε με εναρξη του κυκλωφορητη στους 55 βαθμους το κερδος σε χρημα μεγαλο περυπου 400 με 450 οτι χρειαζοταν για να συνδεθει στο κυκλωμα , θα συμφωνησω με τον Νικο εγω πριν 2 χρονια δεν ηξερα τιποτα απο θερμανση αλλα οι καιροι αλλαζουν εχω βοηθεισει πολλους να παρουν καποιες αποφασεις πιστευω σωστες για καλυτερη οικονομια στο θεμα θερμανση χωρις ΧΡΗΜΑΤΑ, εχω πει σε φιλους πως να κερδισουν θερμανση απο τις καμιναδς σε τζακια και σε σομπες ,ειδικα στις σομπες μπορεις να εκμεταλευτεις παρα πολυ θερμοτητα που παει χαμενη , απλα πρεπει να βαλουμε το μυαλο μας να δουλεψει λιγο παραπανω για να την βγαλουμε καθαρη ολες οι αποψεις ειναι δεκτες σε ολα τα θεματα το τι θα αποφασισει καποιος ειναι δικο του θεμα

να βοηθησω θελω παιδια! δεν κατηγορησα κανεναν! τους συναδελφους μου κατηγορω, μιλωντας με αυτον τον τροπο, γιατι ειναι της παλιας σχολης και δεν ξερουν που πανε τα 4 με το θεμα θερμανση. που ο υδραυλικος ειναι ο κατ εξ'οχην ειδικος για να σου δωσει λυσεις για θερμανση, υδρευση κλπ! οπότε αν δωσω τα φωτα μου σε 5 ανθρωπους που ψαχνονται θα ηταν ευχαριστηση μου!

Κυρ Νοέμ 11, 2012 11:35 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
Romamius έγραψε:
Θανοςκ04 έγραψε:

να βοηθησω θελω παιδια! δεν κατηγορησα κανεναν! τους συναδελφους μου κατηγορω, μιλωντας με αυτον τον τροπο, γιατι ειναι της παλιας σχολης και δεν ξερουν που πανε τα 4 με το θεμα θερμανση. που ο υδραυλικος ειναι ο κατ εξ'οχην ειδικος για να σου δωσει λυσεις για θερμανση, υδρευση κλπ! οπότε αν δωσω τα φωτα μου σε 5 ανθρωπους που ψαχνονται θα ηταν ευχαριστηση μου!

ειναι απαραιτητος ο εναλακτης σε μια τοποθετηση με τζακι ? και γιατι ?
η μια τριοδη ? (http://www.adgreen.gr/wp-content/upload ... O-TEMP.pdf) ο εναλακτης εχει απωλειες ?
στην εγκατασταση με εναλακτη πρεπει να κανουμε προεργασια στο δικτυο των σωματων ?

Πολιτική της σελίδας είναι να μην παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Παρ Φεβ 22, 2013 10:40 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: