Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Δευτ Σεπ 22, 2014 3:07 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
 Ο ΚΗΠΟΣ ΜΑΣ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Πήγαμε σήμερα να αγοράσουμε κάποια έτοιμα φυτά (ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες). Κάθε χρόνο, καλλιεργούμε τα δικά μας φυτά, των οποίων τους σπόρους κρατάμε κάθε χρόνο επειδή είναι ντόπια ή γνήσια (πείτε το όπως θέλετε, είναι από φυτά που δεν είναι υβρίδια).Αλλά, κάθε χρόνο παίρνουμε και διάφορα από περίεργα. Και τι μας είπε ο έμπορος? Έχει μελιτζάνα που λέγονται «μαύρο». Του ρωτήσαμε τι εννοεί και απάντησε πως είναι εμβόλιο μελιτζάνας πάνω σε φυτό ντομάτας. Του ρωτήσαμε εάν είχαν κάποια ξεχωριστή γεύση και μας απάντησε ότι δεν ήξερε αφού πρώτη φορά πουλούσε τέτοια. Και υποτίθεται ότι έχει τρεις φορες την παράγωγη από τις κανονικές μελιτζάνες.(Εάν είναι δυνατόν τόση μεγάλη διάφορα?)

Μου Θύμιζε τα καρπούζια που μεγαλώνουν σε ρίζες κολοκυθιάς. Ναι, καλά, αλλά η γεύση είναι κάπως αλλιώτικη.

Ας μας πει κάποιος άλλος που ξέρει και έχει κήπο, εάν το φυτό της ντομάτας είναι πιο ανθεκτικό από το φυτό της μελιτζάνας? Εάν το καρπούζι που μεγαλώνει σε μια ρίζα κολοκυθιάς έχει την κανονική γεύση?

Περιμένω να φτάσουμε στο σημείο να μαζεύουμε τις ντομάτες μας από δένδρο, όπως τις ροδακινιές. Ναι, μεν, θα έχουμε πολλή παράγωγη, αλλά θα είναι όντος ντομάτες?

Πέμ Απρ 19, 2012 1:01 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 0 time
γεια σας και Χρονια πολλα , εχεις δικιο αλλα δεν ξερω σε εσας εκει αλλα εδω ακομα και αυτα που βαζουμε εμεις για προσωπικη χρηση πρεπει να τα ψεκαζουμε γιατι αλλιως δεν κοβεις τιποτα , περυσι μου ειπαν να παρω μια ντοματα που δεν χρειαζεται ψεκασμα και με το δικιο μου ρωτησα γιατι τι διαφορα εχει απο τις αλλες; μου ειπε οτι η εξωτερικη της επιφανεια ειναι πιο σκληρη για να μην μπορει να την τρυπησει το οποιο παρασυτο :!: τον ρωτησα πως τα καταφεραν και μου ειπε οτι εχει ο σπορος εμβολιαστει με μια ουσια που την περνουν απο τον σκορπιο :shock: :shock: τρελαθικα, δεν ξερω αν θα κοβουμε ντοματες απο το δεντρο αλλα δεν θα εχει καμια σχεση στην γευση , εγω περυσι ειχα βαλει καρπουζι απο κολοκυθα και κανονικο το κανονικο δεν παιζεται σε γευση αλλα ειναι πιο μικρο

Παρ Απρ 20, 2012 11:53 pm
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Μάλλον μιλάς για αυτή τη ντομάτα που μας δίνουν οι γείτονες όταν τους περισσεύουν. Είναι ωραίες ντομάτες, με καλό χρώμα και ίδιο μέγεθος (σαν η κάθε ντομάτα βγήκε από το ίδιο καλούπι). Όταν κάθεσαι να φας σαλάτα, αναγκάζεσαι να φτύσεις την φλούδα επειδή είναι τοσο σκληρή.

Και εδώ έχουμε πρόβλημα με παράσιτα. Προσπαθούμε να αποφύγουμε τους ψεκασμούς. Δυστυχώς, δεν μπορούμε. Για αυτό το λόγο, όταν ψεκάζουμε, χρησιμοποιούμε παραδοσιακές συνταγές σαν αυτήν με το πράσινο σαπούνι, μέχρι και με ζουμί καυτερής πιπεριάς δοκιμάσαμε. Φυτεύουμε επίσης φυτά συντρόφους όπως κατιφές που απωθούν τα παράσιτα.

Είναι ένας συνεχής πόλεμος.

Σάβ Απρ 21, 2012 9:23 am
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Kαθε χρονο σπερνουμε κι εμιες δικα μας φυτα.
Η γυναικα μου ειναι γεωπονος και πουλα φυτα τα οποια περνουμε απο εδω http://www.agris.gr/.
Ειναι υβριδια ετοιμο φυτο δηλαδη και πολυ αποδοτικα ειδικα οι ντοματες τα κολοκυθια και οι μελιτζανες τσακωνικες και απλες.
Επισης βαζουμε πιπεριες κατσικες , στρογγυλες για γεμιστα, φλωρινης, και μερικες καυτερες.
Αυτα που μου αρεσουν περισσοτερο ειναι οι φραουλες που οταν αρχιζουν την παραγωγη ειναι καταπρασινο το φυτο και κατακοκκινες οι φραουλες.Ειναι πεντανοστιμες και ψωμομενες.
Φασολακια και μπαμιες εχουν επισης πολυ καλη παραγωγη αν και οσων αφορα τις μπαμιες δεν ειμαι και πολυ φαν του ειδους.
Περσυ ειχαμε βαλει και μερικες καλαμποκιες που βγαζουν την ροκα για ψησιμο και φαγητο.Τοσο γλυκια ροκα ειχα ξαναφαει σε μια γιορτη στο Λιτοχωρο.
Τον Αυγουστο που η παραγωγη ειναι στο φουλ πραγματικα δεν ξερουμε τι να τα κανουμε.Αλλα μοιραζουμε αλλα τα βαζουμε στην καταψυξη και τις ντοματες τις κανουμε σαλστα κι εχουμε για σχεδον ολοκληρο τον χειμωνα.
Φετος θα φυτεψουμε κι ενα νεο ειδος για το οποιο αγνοουσα την υπαρξη του.Λεγεται φυτικο σφουγγαρι και ενας φιλος μας εδωσε μερικα σπορακια.Αντε να δουμε τι θα βγαλει.

Ξεχασα ν' αναφερω πως στις ντοματες ριχνουμε λιγο θειοχαλκινη και τα φυτα οχτω στις δεκα φορες ειναι υγειη μεχρι το τελος της ζωης τους.

Σάβ Απρ 21, 2012 11:28 am
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Μα, εσύ Κώστα, κέρδισες το λαχείο, γεωπόνος μέσα στη οικογένεια.

Αυτές οι πιπεριές κατσίκες, μάλλον είναι αυτές που τα λέμε εδω μακρουλές και είναι ανοιχτό πράσινο. Είναι πολύ γνωστες.

Και την θειοχαλκινη, την λέμε γαλαζόπετρα. Και εμείς βάζουμε, αλλά πάλι έχουμε αρκετά προβλήματα με τα παράσιτα αφού γύρο έχουμε όλη τη πεδιάδα Θεσσαλονίκης-Γιαννιστων.

Σάβ Απρ 21, 2012 3:43 pm
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Κι εμεις Κανουκ εχουμε ολοκληρο τον καμπο της θεσσαλιας στα ποδια μας αλλα ενταξει τα πραγματα εξελισονται τις περισσοτερες φορες ομαλα για τα φυτα.

Παντως η ποιοτητα του φυτου αλλα και η ποιοτητα του χωματος παιζουν το σημαντικοτερο ρολο στην αναπτυξη και στην τελικη παραγωγη.

Κυρ Απρ 22, 2012 8:01 am
Προφίλ
Junior
Junior
Άβαταρ μέλους

Η θειοχαλκίνη δεν είναι η γαλαζόπετρα αλλά μίξη αυτής με θειάφι και ίσως και άλλα στοιχεία. Προσωπικά χρησιμοποιώ τη γαλαζόπετρα και όταν η θερμοκρασία ανέβει από τους 20 βαθμούς ρίχνω και θειάφι στη βάση του φυτού. Υπάρχουν και κάποιοι περισσότερο οικολογικοί τρόποι για να προστατέψουμε τα φυτά. Για παράδειγμα στο χώμα που φυτέψαμε τη ντοματιά ρίχνουμε γύρω λίγη κανέλα. Πολύ καλό λίπασμα είναι η στάχτη που έχουμε από τον λέβητα. Εκτός από λίπασμα διώχνει ή εξολοθρεύει σαλιγκάρια, σκουλίκια και κάποια άλλα επβλαβή. Στον κήπο μου τα τέσσερα τελευταία χρόνια δεν είχα καταφέρει να μεγαλώσω κρεμμυδάκια. Τα χαλούσε κάποιο σκουλίκι. Φέτος με τη στάχτη που έριχνα τα κρεμμυδάκια μεγάλωσαν και έγιναν σαν τον παλιό καλό καιρό. Την χρησιμοποιούσαν οι παλιότεροι στις δεκαετίες πριν του '60 που σαν καύσιμο χρησιμοποιούσαν τα καυσόξυλα. Το ίδιο και στα μαρούλια. Στο φύτεμα των σπόρων, αν υπάρχουν μηρμύγκια στο χώρο, μετά την σπορά σκορπίζουμε λίγη ρίγανη. Τα αποπροσανατολίζει. Αν βρόυμε τη φωλιά τους ρίχνουμε γύρω απο αυτή λίγη baking powder. Την τρώνε και πάνε από στομαχικές διαταραχές, όλη η αποικία.

Κυρ Απρ 22, 2012 10:03 pm
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Eχει δικιο ο Τακης για την χρησιμοτητα της σταχτης.Βρηκα κι ενα ενδιαφερον αρθρακι που περιγραφει ολες τις χρησεις της.

http://mygonimo.blogspot.com/2012/03/blog-post_02.html

Κυρ Απρ 22, 2012 11:05 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση