Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Πέμ Απρ 24, 2014 7:36 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Αγορα ξυλολεβητα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Niewbe
Niewbe
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Kαλησπερα φιλοι και φιλες ειναι το πρωτο ποσταρισμα που κανω εδω

Θα σας παρακαλουσα αν γινετε ο καθενας να γραψει την δικη του γνωμη για το τι πιστευει για αγορα ενος ξυλολεβητα.
Να εχει δοχειο αδρανειας η οχι, να εχει τουμπα η 3-4 διαδρομες καυσαεριων,τι θερμοκρασια ειναι ιδανικη για τα καυσαερια,και οτι αλλο νομιζει

Ηδικη μου αποψη ειναι οτι ενας ξυλολεβητας πρεπει να εχει δοχειο αδρανειας σιγουρα και οτι οσο πιο απλος γινετε χωρις βεβιλατερ μονο με το γνωστο αλυσιδακι που κλεινει τον αερα και σιγουρα να εχει ανοιχτο δοχειο διαστολης

Σάβ Δεκ 03, 2011 11:56 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Εμένα η δική μου γνώμη είναι να μην αγοράσει κανένας λέβητα ξύλου γιατί θα είναι είλωτας του λεβητοστασίου. όχι μόνο θα καθαρίζει σαν θερμαστής αλλά θα τροφοδοτεί. Εφ' όσων με τα ίδια χρήματα μπορεί να αγοράσει λέβητα με συλό που δεν χρειάζετε ντε και καλά δοχείο αδρανείας.
Η αλυσίδα είναι πιο αξιόπιστη, αλλά με τον ανεμιστήρα ρυθμίζεις με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Δευτ Δεκ 12, 2011 9:52 pm
Προφίλ WWW
Niewbe
Niewbe
Άβαταρ μέλους

Δεν ξερω ποιο ειναι το κριτηριο για εσας αλλα για εμενα προσοπικα ειναι η οικονομια εχω τα ξυλα δωρεαν και μονο γιαυτο τον λογω καθε μερα θα στον κανω κουκλα απο καθαριοτητα και ας ειμαι ειλωτας οπως ειπες δεν με πειραζει η προσοπικη δουλεια που θα ριχνω χαλαλι μπροστα στην δουλεια που θα ριχνω για να εχω ενα σπιτι ζεστο δωρεαν

Φιλε winmobileguru αν επερνες ξυλολεβητα τι ακριβως θα επερνες και τι εξτρα θα εβαζες

Δευτ Δεκ 12, 2011 10:58 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Φιλε μου Jimmy81 έχω και ξυλολέβητα, γιατί κατ' ουσίαν εμένα είναι σκουπιδοφάγος και καίει τα πάντα. Έχω δοκιμάσει να΄κάψω και ξύλα φετινά χλωρά και τα ξεσκίζει, όχι απλά τα καίει. Αλλά προτιμώ την τεμπελιά του σιλό που σου κανει αυτόματη τροφοδοσία.
Μου είχαν δώσει κάτι ξύλα δωρεάν και τα έκαψα. Μονο έτσι. Τωρα να παω εγω να κοψω και να αγορασω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.
Έλα από το σπίτι μου όποτε θες να καθαρίσεις να δεις πως είναι , μιλάμε για κόπο όχι πλάκα, και μετά αποφάσισε αν αξίζει να αγοράσεις. Το να λες δεν με νοιάζει χωρις να έχει καθαρίσει μόνο προ εκπληξεων μπορει να σε φερει.

Πέμ Δεκ 15, 2011 7:35 pm
Προφίλ WWW
Niewbe
Niewbe
Άβαταρ μέλους

καλησπερα και απο εμενα αυτη την στιγμη βρισκομαι στην ξυλοσομπα που αγορασα φετος,μενω σε διαμερισμα στον 1ο οροφο και εχω και εγω αρκετο κουβαλημα και καθαρισμα μεσα στο σπιτι.
Σημερα σαν περιση θα ειχα καψει αρκετα χρηματα σε πετρελαιο και μεχρι στιγμης δεν εχω καψει ουτε 1 ευρω χωρις φυσικα τη αγορα της ξυλοσομπας-μπουριων και λιγης βενζινης για την κοπη μεριδας απο το δασαρχειο και καποιων ξερων δεντρων με αδεια φυσικα του δασαρχειου και τον κοπο μου.Νομιζω οτι μια ξυλοσομπα εχει πολυ δουλεια και ταλαιπωρια αλλα ξερεις κατι ποση ξεκουραση νιωθω οταν δεν εχω το βαρος της θερμανσης ειτε ειναι αυτο πετρελειο ειτε πελλετ ειτε φυσικο αεριο ειτε ρευμα;
Οταν βαλω ξυλολεβητα ξερεις ποσο θα με ξεκουρασει μονο απο το κυβαλημα και το καθαρισμα μεσα στο σπιτι;Τα ξυλα θα τα εχω διπλα μου και φυσικα σταχες τυναγμα μπουριων κουβαλημα στο μπαλκονι τα ξυλα θα ειναι στην αποθηκη μου ας εχει οση δουλεια θελει θα γλιτωσω ομως ενα σωρο χρηματα που αν τα ονομασεις σε μεροκαματα και το καλοσκεφτης συμφερη και σου μενουνκαι τα χρηματα για να τα φας και να τα πιεις και δεν ειναι και λιγα

Πέμ Δεκ 15, 2011 9:34 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
jimmys81 έγραψε:
καλησπερα και απο εμενα αυτη την στιγμη βρισκομαι στην ξυλοσομπα που αγορασα φετος,μενω σε διαμερισμα στον 1ο οροφο και εχω και εγω αρκετο κουβαλημα και καθαρισμα μεσα στο σπιτι.
Σημερα σαν περιση θα ειχα καψει αρκετα χρηματα σε πετρελαιο και μεχρι στιγμης δεν εχω καψει ουτε 1 ευρω χωρις φυσικα τη αγορα της ξυλοσομπας-μπουριων και λιγης βενζινης για την κοπη μεριδας απο το δασαρχειο και καποιων ξερων δεντρων με αδεια φυσικα του δασαρχειου και τον κοπο μου.Νομιζω οτι μια ξυλοσομπα εχει πολυ δουλεια και ταλαιπωρια αλλα ξερεις κατι ποση ξεκουραση νιωθω οταν δεν εχω το βαρος της θερμανσης ειτε ειναι αυτο πετρελειο ειτε πελλετ ειτε φυσικο αεριο ειτε ρευμα;
Οταν βαλω ξυλολεβητα ξερεις ποσο θα με ξεκουρασει μονο απο το κυβαλημα και το καθαρισμα μεσα στο σπιτι;Τα ξυλα θα τα εχω διπλα μου και φυσικα σταχες τυναγμα μπουριων κουβαλημα στο μπαλκονι τα ξυλα θα ειναι στην αποθηκη μου ας εχει οση δουλεια θελει θα γλιτωσω ομως ενα σωρο χρηματα που αν τα ονομασεις σε μεροκαματα και το καλοσκεφτης συμφερη και σου μενουνκαι τα χρηματα για να τα φας και να τα πιεις και δεν ειναι και λιγα

καλος ο ξυλολεβητας αν δεν εισαι σε πολη .
θέλει μεγαλο χωρο για την αποθηκευση του ξυλου αλλα και πολυ περισοτερο καθαρισμα απο τα υπολοιπα καυσιμα (πελλετ).
ξεκινάς με το καλο με ξυλο και αν δεις οτι κουρασεσαι κοτσαρεις και εναν καυστηρα πελλετ .

Πέμ Δεκ 15, 2011 10:52 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Κοίτα mikel οντως το ξυλο έχει πολύ ταλαιπωρία με το καθάρισμα σε σχέση με το πέλλετ. Αλλά όταν καθαρίσεις πυρηνόξυλλο τότε θα καταλάβεις ότι το ξύλο είναι λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα. Κατά τα άλλα jimmy81 εχεις δίκιο.Ετσι πως καταντησαμε καλυτερα να καθαρίζεις παρά να μην έχεις να φας...

Παρ Δεκ 16, 2011 1:18 am
Προφίλ WWW
Niewbe
Niewbe
Άβαταρ μέλους

Σωστος ο φιλος ο παυλος!για να καθαρισεις λεβητα πυρινοξυλου γινεσαι σαν τον αραπη!!!οσο προσεχτικος και αν εισαι.

Παρ Δεκ 16, 2011 9:15 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 32 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: