Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Σάβ Ιούλ 26, 2014 12:07 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Σωστες ρυθμισεις σε λεβητα βιομαζας κ οχι μονο. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
συμφωνω σε ολα Κωστα και κατα τα λεγομενα σου συμφωνουμε σε αυτο που λεει ο φιλος μας Παυλος , οτι θα πρεπει οποιος θελει πληροφορειες για τον λεβητα να κανονισουν να παει ο ενδιαφερομενος να καθαρισει τον λεβητα και μετα τα υπολοιπα , οσο για την τιμη του χρονου θα γινει χαμος φετος αρχισε με 70 ευρο ο τονοςκαι εκλεισε με 100 εως 110 αλλα καποιοι μπαταξιδες ακουσα οτι το εδιναν μεχρι και 140 το τελευταιο, αστα και δεν ξερω αν θα βρουμε καλη τιμη το καλοκαιρι

Κυρ Μαρ 25, 2012 10:06 pm
Προφίλ
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Κώστα με κάλυψες πλήρως!
Εννοείτε ότι ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ θα είναι η καλύτερη εποχή να αγοράσετε λέβητα. Όλοι οι καλοπερασάκηδες (και ο ευτός μου μέσα) που είχαμε μάθει με το πετρέλαιο και σηχτηρίζαμε όλο το χειμώνα με το καθάρισμα του λέβητα μας -ξαναγράφω ότι χρειάζεται 2.5 ώρες την εβδομάδα ενασχόληση ο λέβητας στερεών καυσίμων άσχετα με το καύσιμο- θα βγάλουν στο σφυρί τον λέβητα τους είτε γιατί φταίει ο πωλητής , είτε γιατί όπως γράφει και ο Kostas B ο ανάδρομος Ερμής. Αυτό που φυσικά φταίει είναι ότι δεν είχαμε μάθει να βάζουμε πλάτη!!!!
Τέλος να αναφέρω ότι το φόρουμ έχει πάνω από 100 μέλη που αν υποθετικά αναφέρουμε ότι και τα 100 μέλη είχαμε αγοράσει Ελληνικό λέβητα και τα λεφτά τα είχαν οι Έλληνες λεβητοποιοί και όχι οι ξένοι λεβητοποιοί, σήμερα η μικροοικονομία μας θα ήτανε κάπως καλύτερη. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα ελληνικά προϊόντα.
Μα θα μου πείτε ότι και οι έμποροι των εισαγώμενων λεβητών κερδοφόρησαν!
Ναι αλλά αν οι έμποροι εμπορευότουσαν ελληνικούς λέβητες πάλι δεν θα κερδοφορούσανε?....
Εν κατακλείδι αγοράστε μεταχειρισμένο λέβητα από Απρίλιο!

Δευτ Μαρ 26, 2012 3:43 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
winmobileguru
με πυρηνα ο χρονος καθαρισματος ειναι 3 φορες περισοτερος . Εχει τρίψε τρίψε . ο πυρηνας εχει επικαθισεις πισσας γλιτσας και αλλα - τα ξερεις καλυτερα ρε φιλε .
Ολοι οι αλλοι ειναι τρελοι που δεν ανακαλυψανε τον πυρηνα ? Ιταλοι Ιαπανοι κ.α. (μηπως το περνανε απο ειδηκο διαχωριστης ? α χαζοι θα ειναι , κοινος τσουτσεκια , γκαφροι :lol: Οκ εμεις ειμαστε οι μαγκες που εχουμε πιστοποιημενους λεβητες και το βασικο δεν κλεβουμε στα kw ?
Ο χαλυβδυνος λεβητας ειναι ο καλυτερος αλλα οχι αυτος που εκανε το σιδηρουργειο τις γειτονιάς. Χαρη στην κακη ποιοτητα που παραγαμε τοσα χρονια χαλύβδινους χαμιλης αποδοσης πειρε τα πανω του το εισαγωμενο μαντεμακι (και μονο στην Ελλαδα μιλαμε για μαντεμια και δεν παραγουμε).
Αν πας στην Γερμανια και βρεις buderous μαντεμι ελα να μου το πεις .
Τωρα το λεβητοστασιο σου εκτος απο τον λεβητα σου που ειναι Ελληνικος τα υπολοιπα πανακριβα εξαρτηματα ειναι Γερμανικα ?
Φιλε ξυλοσετα και στειλτα στην Μερκελ σαν πραξη αγανακτισης .
Και Γραψε ενα υστερογραφο - δεν σας εχουμε αναγκη ρε κουφαλες εχουμε και στην Ελλαδα σωληνες και μονοτικα για λεβητοστασιο πιστοποιημενες και με καλυτερη ποιοτητα .
Ρε χαου και παπαριες - πες τους . αυτα να κανεις και μετα σαν παραδειγματισμο θα περαση και στους υπολοιπους υμον Ελληνες .
Εν κατακλειδι πουλας τον λεβητα σου ? και αν ναι ποσο ? σκεφτομε να γινω Ελληναρας και να τον αγορασω (Για την πλακα μου ρε )

Πολιτική της σελίδας είναι να μην παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Δευτ Μαρ 26, 2012 4:01 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

mikel έγραψε:
Αναλογα με το λεβητα ειναι και το καθαριζμα . Σιγουρα με οριζοντια ειναι πιο ευκολα.
Πρεπει να το δεις στην πραξη .
Λεβητας που καιει πυρηνα θελεις και τον ρασελ να σε κανει καλο καθαρισμα (ρασελ απο το μπακλαντεσ )

Το θέμα είναι ότι μπαγκλαντεσιανοί υπάρχουν πολλοί, αλλά Ράσελ (εργαλίο) μόνο ένας!
Με τα Αγγλικά :D του με τα πιάνα του :D κ.τ.λ.

Δευτ Μαρ 26, 2012 4:19 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

mikel έγραψε:
winmobileguru
με πυρηνα ο χρονος καθαρισματος ειναι 3 φορες περισοτερος . Εχει τρίψε τρίψε . ο πυρηνας εχει επικαθισεις πισσας γλιτσας και αλλα - τα ξερεις καλυτερα ρε φιλε .
Ολοι οι αλλοι ειναι τρελοι που δεν ανακαλυψανε τον πυρηνα ? Ιταλοι Ιαπανοι κ.α. (μηπως το περνανε απο ειδηκο διαχωριστης ? α χαζοι θα ειναι , κοινος τσουτσεκια , γκαφροι :lol: Οκ εμεις ειμαστε οι μαγκες που εχουμε πιστοποιημενους λεβητες και το βασικο δεν κλεβουμε στα kw ?
Ο χαλυβδυνος λεβητας ειναι ο καλυτερος αλλα οχι αυτος που εκανε το σιδηρουργειο τις γειτονιάς. Χαρη στην κακη ποιοτητα που παραγαμε τοσα χρονια χαλύβδινους χαμιλης αποδοσης πειρε τα πανω του το εισαγωμενο μαντεμακι (και μονο στην Ελλαδα μιλαμε για μαντεμια και δεν παραγουμε).
Αν πας στην Γερμανια και βρεις buderous μαντεμι ελα να μου το πεις .
Τωρα το λεβητοστασιο σου εκτος απο τον λεβητα σου που ειναι Ελληνικος τα υπολοιπα πανακριβα εξαρτηματα ειναι Γερμανικα ?
Φιλε ξυλοσετα και στειλτα στην Μερκελ σαν πραξη αγανακτισης .
Και Γραψε ενα υστερογραφο - δεν σας εχουμε αναγκη ρε κουφαλες εχουμε και στην Ελλαδα σωληνες και μονοτικα για λεβητοστασιο πιστοποιημενες και με καλυτερη ποιοτητα .
Ρε χαου και παπαριες - πες τους . αυτα να κανεις και μετα σαν παραδειγματισμο θα περαση και στους υπολοιπους υμον Ελληνες .
Εν κατακλειδι πουλας τον λεβητα σου ? και αν ναι ποσο ? σκεφτομε να γινω Ελληναρας και να τον αγορασω (Για την πλακα μου ρε )

Μήπως σου είπε κανείς ότι δεν μπορώ να κάψω πέλλετ? Αν θέλω καίω. Και έχω κάψει για πειραματικούς λόγους... Οπότε γιατί κολάς με το πυρηνόξυλο?
Αν το πέλλετ ήτανε 20% πιο ακριβό θα το έκαιγα ευχαρίστως! Αλλά με 100% πιο ακριβή τιμή προτιμώ να το κάψω μόνο στο τζάκι μου που καίει πέλλετ.
Οι κυκλοφορητές μου είναι πράγματι γερμανικοί αλλά δεν υπάρχουν Ελληνικοί. Το αυτοκίνητο μου είναι Γερμανικό αλλά δεν υπάρχουν Ελληνικά, η φωτογραφική μου μηχανή είναι Ιαπωνική αλλά δεν υπάρχουν ελληνικές. Αλλά ο λέβητας μου είναι ελληνικός και έχει φτιαχτεί σε ένα μικρό(?) μηχανουργείο στην Κρητη καίει φτηνό καύσιμο που αφηνει μεγαλήτερη ποσότητα στάχτης από του πέλλετ , αλλά μπορεί να κάψει και πέλλετ , αλλά θα κάψει μόνο όταν κρίνω ότι η τιμή του είναι ανταγωνιστική. Προς το παρών κρίνω ότι δεν είναι.
Η Mavil και ο Σκοδρας και ο Θώκας πού είναι μεγάλα εργοστάσια για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς. Ο Χουμεριανός πράγματι είναι ένα μεγάλο μηχανουργείο. ΔΕΝ είναι καν εργοστάσιο. ΔΕΝ απατόμαι ότι ΔΕΝ διαθέτει σύστημα ποιοτικού ελέγχου , ούτε ότι έχει δώσει το λέβητα σε φορείς να τουν τον μετρήσουνε πόσο τοις εκατό αποδίδει ενεργειακά. Αλλά όπως λέει και ο θυμήσοφος λαός ότι δίνεις πέρνεις και με τα 2280 ευρώ που έδωσα δεν μπορούσα να αγοράσω ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο παρόλο που έψαξα 4 μήνες. Μπορεί να μην έψαξα σωστά, μπορεί να μην ήξερα και να μην ξέρω πολλά, μπορεί τότε να μην υπήρχανε πιο φθηνοί και σήμαρα να υπάρχουν πιο φθηνοί λέβητες. Μπορεί να μην ήξερα και που να ψάξω!
Το δια ταύτα είναι ότι ΔΕΝ τον πουλάω αλλά αν ανοίξετε τη Χρυση ευκαιρία σε 10 μέρες (εφημερίδα αγγελιών πανελλήνιας κυκλοφορίας) , πιστεύω ακράδαντα ότι θα βγούνε κομμάτια στο σφυρί.... γιατί οι καλομαθημάνοι στο πετρέλαιο το χειμώνα που μας πέρασε θα απευδίσανε. Και εγώ καλομαθημένος είμαι , αλλά πενίας τέχνης κατεργάζεται.....
Για να μην επαναλαμβάνω τον εαυτό μου υπάρχουν 100 καλύτεροι λέβητες που μπορείς να αγοράσεις. ΔΕΝ καίνε όμως τα πάντα στην προτωγενή τους μορφή, και δεν κοστίζουν 2280. (Δεν ξέρω αν η τιμή ισχύει και σήμερα) . Αυτό που ξέρω είναι ότι αν έδινα παραπάνω φράγκα θα τα στερούσα από την οικογενειά μου! Γι΄αυτό και τον αγόρασα.
Ο καθένας δαπανεί τα χρήματα του κατά το δοκούν..... Ή κάνω λάθος?

Δευτ Μαρ 26, 2012 4:39 pm
Προφίλ WWW
Guru pellet
Guru pellet
Άβαταρ μέλους

Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times
η χαλκορ ειναι ελληνικη αλλα δεν ειναι εκει το θεμα . Ρε και παλι Γερμανικα θα επερνες . Και εσυ στο forum.gr εγγραψες οτι ειχες παραγγειλη φερολι . ετσι δεν ειναι ?

Πολιτική της σελίδας είναι να μην παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Δευτ Μαρ 26, 2012 5:11 pm
Προφίλ WWW
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 1 time
winmobileguru έγραψε:
Το θέμα είναι ότι μπαγκλαντεσιανοί υπάρχουν πολλοί, αλλά Ράσελ (εργαλίο) μόνο ένας!
Με τα Αγγλικά :D του με τα πιάνα του :D κ.τ.λ.

Πλάκα κάνεις οτι ο Ράσελ παίζει πιάνο,ε?Πάντως το αγγλικό το δουλεύει καλά.

Δευτ Μαρ 26, 2012 7:51 pm
Προφίλ
Better
Better
Άβαταρ μέλους

Been thanked: 1 time
Αν και έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα,εννοείται οτι συμφωνώ με την άποψη οτι αγοράζουμε ελληνικά προιόντα και μόνο,αρκεί η ποιότητα τους να είναι η ίδια και καλύτερη από τα εισαγώμενα και η τιμή τους να μην είναι πολύ πιο ακριβή από τα ξένα.

Δευτ Μαρ 26, 2012 8:01 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: